Lietuvoje gyventi nenuobodu. Statome ilgai ir brangiai — Valdovų rūmai, Nacionalinis stadionas, „Žalgirio“ arena, kurios fasadas vis dar be pavadinimo, gerai, kad bent jau lankytojus priima. Kitaip nei išvietė jūriniame konteineryje už pusę milijono litų prie Kauno pilies. Kultūra Lietuvoje taip pat labai brangi, ir ne visiems suprantama — 2009 metus ir Vilniaus tapimą Europos kultūros sostine primena tik rimtas papyškinimas fejerverkais naujųjų metų naktį, bei vamzdis Neries krantinėje, kuris dar kartą įrodė, jog labai nesudėtinga visiškai nesamonei išleisti daug lėšų, o kritikus apšaukti kvailiais — nieko jūs nesuprantat, čia juk menas!
O kaip su sportu?
Į šį klausimą padėjo atsakyti penktosios TAFISA Pasaulio sporto visiems žaidynės. Sportas Lietuvoje: brangu, neaišku, ir tikrai ne visiems. Bet apie viską nuo pradžių. O pradžioje žaidynėms rengti prašyta net 47 milijonų litų, prezidentė ir žaidynių globėja tapo. Prognozuota, jog net 20000 „sportininkų“ t.y. mėgėjų iš viso pasaulio atvyks į Šiaulius. O „užteko“ ir 6,5 milijono litų, dalyvių buvo apie 7 tūkstančius ir visiškai neaišku, kiek tarp šių dalyvių buvo „sportininkų“. O ir prezidentė į žaidynes nors ir žadėjo, tačiau neatvyko.
Yra ir daugiau keistų detalių: paskutinę dieną prieš žaidynes į dalies sporto šakų varžybas buvo užsiregistravusios tik 1 - 2 komandos, per pirmas tris žaidynių dienas pasipylė nelaimės, nes „kasdien buvo per 100 įvairaus pobūdžio, daugiausiai rankų ir kojų, traumų“ kurias patyrė „sportininkai“, o savanorių „į visas pozicijas“ ieškota paskutinėmis dienomis, nors jų vadovė G. Brazlauskaitė teigė, jog „žaidynėms savanoriai ruošėsi beveik metus“.
Jeigu norite nusišypstoti, siūlau mygti čia. Dešinėje susiraskite užrašą „VOLUNTEERS“. Nuotraukos centre pats Tony Parker. Tai bent pasisekė savanoriams! Vienintelė bėdelė - ši nuotrauka iš 2011 metais vykusio Europos krepšinio čempionato etapo Šiauliuose. Puslapyje yra ir daugiau įdomybių, galima aptikti nemažai naujadarų „rezuls and rezults“. Praėjus jau beveik savaitei po žaidynių dar nėra galimybių sužinoti dalies varžybų rezultatų ir prizininkų. Žaidynių programa buvo praturtinta ir skolintais, bei su sportu niekuo
nesusijusiais renginiais: fotografijų paroda, folkloro festivaliais ir
aplinkinių miestų ir miestelių šventėmis. Net Lietuvos Himno giedojimas liepos 6 d. buvo paskelbtas šių žaidynių organizatorių nuopelnu. Dalis programoje numatytų renginių neįvyko laiku. Žaidynių metu buvo surengta ir intriguojanti spaudos konferencija — į ją pavėlavę organizatoriai noriai gyrė save, ir visą šitą cirką vainikavo leidimu visiems žurnalistams užduoti tik vieną klausimą. O per kitą spaudos konferenciją žaidynių organizatorius K. Petraitis jau skundėsi, jog pateikiama tendencinga ir šmežikiška informacija, žadėjo kreiptis į teismą. Tačiau gali būti, kad niekur kreiptis nereikės nes prokurorams šios žaidynės jau sukėlė susidomėjimą dėl konkurso, kuris buvo skelbtas siekiant rasti įmonę kuri maitins žaidynių dalyvius ir pasiūlys „15 rūšių šaltųjų užkandžių, 9 rūšių karštų patiekalų, 3 rūšių valgių
vegetarams, 2 rūšių desertų, 3 rūšių kavos, arbatos ir sulčių, konjako,
brendžio, viskio ir 3 rūšių vyno“ bei turės „ne mažesnę kaip 1000 sėdimųjų vietų patalpą, 1500 aukštos kokybės stalo
įrankių komplektų, o 1000–3000 dalyvių pamaitintų ne ilgiau kaip per
pusantros valandos“. Man labai įdomu, kiek Lietuvoje yra maitinimo įstaigų su 1000 sėdimų vietų? O visų šitų sąlygų, kurių niekas neišpildė, tiesiog reikėjo tam, kad konkursą laimėtų savi. Nors žaidynių metu vyko kelių sporto šakų varžybos skirtos neįgaliesiems, cerebriniu paralyžiumi sergančio vaikino, kuris pusę metų ruošė pasirodymą su profesionalia šokėja skirtą žaidynių atidarymo ceremonijai, pastangos nebuvo įvertintos — žaidynių išvakarėse jam buvo pranešta, jog šventinėje programoje vietos jo pasirodymui neatsirado. Mieste, kurio savivaldybės skola beveik siekia kritinę ribą, net žolė nebuvo pjaunama visą birželį — tačiau žaidynių dalyvius pasitiko šviežiai nušienautos pievelės netoli arenos, bei kitose miesto vietose. Likusią vasaros dalį vėl bus galima nieko nedaryti. Žaidynės baigėsi, pinigai „įsisavinti“.
Europa, Lietuva, duokit milijonų, o mes jau tikrai sugebėsim padaryti gerą pššš!
Europa, Lietuva, duokit milijonų, o mes jau tikrai sugebėsim padaryti gerą pššš!