2012 m. birželio 30 d., šeštadienis

Viso gero, „psichai“!

Praėjusią savaitę užderėjo labai daug naujienų susijusių su abiturientais, jų egzaminų rezultatais, būsimų stojimų planais, o universitetai įteikė diplomus sėkmingai studijas įveikusiems studentams. O sutapimų virtinė padėjo atskleisti tikrąjį Lietuvos aukštojo mokslo sistemos veidą.

Šiuo metu televizijos ir radijo eteryje gausu reklamų, kurios abiturientus vilioja rinktis studijas kurioje nors aukštojoje mokykloje. Paradoksalu, bet aktyviausiai savo studijų programas tokiu būdu reklamuoja įvairios kolegijos. Kazimiero Simonavičiaus universitetas šioje srityje pažengė dar toliau: pasirinkę savo studijoms šią aukštąją mokyklą galite laimėti kelionę į Barseloną, nemokamas studijas, arba kelis iPad'us. Net nežinau, kas man sukėlė didesnę nuostabą: šis universiteto pasiūlymas, ar šio universiteto patalpų vieta Vilniuje. Vaizdelis ten įspūdingas: Pastatui, kurio pirmajame aukšte pardavinėjamos automobilių detalės, bei santechnikos įranga, o antrajame kabo skelbimas apie čia atliekamus įvairius masažus, ypatingos reikšmės suteikia virš įėjimo pritvirtintas užrašas „Kazimiero Simonavičiaus universitetas“. Va čia tai Alma Mater. Įdomu, kaip pasikeistų stojančiųjų į šią įstaigą skaičius užrašą virš durų pakeitus kokia nors ryškiomis spalvomis šviečiančia neonine iškaba su užrašu „Diplomai“ — vien tam, kad labiau prisitaikyti prie aplinkos. Bijau, kad tas iPad gali būti geriausias dalykas, kurį šis universitetas gali pasiūlyti studentams šiuo metu. KSU nėra vienintelė aukštojo mokslo įstaiga pasirinkusi iPad'us kaip masalą — Kauno kolegija yra pasiryžusi padovanoti net 5 tokius įrenginius. Tikslas pateisina priemones.

Toliau apie universitetams pastaruoju metu nemažai problemų keliančius absolventus. Studentui virsta universiteto problema iškart po sėkmingo baigiamojo darbo gynimo. Nes reikės kažkur diplomus teikti, pageidautina su kuo mažesnėmis sanaudomis. VGTU savo diplomus nusprendė išdalinti laiptinėje. Tiesiog puikus pasirinkimas — laiptus vistiek reikės plauti, tai kodėl gi tuo pačiu ir diplomų neišdalinus. Bet šiems studentams dar pasisekė. Jų diplomuose bent jau nėra gramatinių, vertimo klaidų.Viskas prasidėjo nuo LKKA, kuri suteikė „coatch“ kvalifikacijas savo studentams. Ir čia studentams dar pasisekė, nes galėjo gi ir „couch“ kvalifikaciją suteikti. Tyliai ir ramiai universitetas sutiko padarytas klaidas ištaisyti, pakeisti diplomo priedėlius. O labai panašiai situacijai nutikus VU, viskas abipusiu susitarimu nesibaigė. Gavę ne iki galo į anglų kalbą išverstus magistro diplomų priedėlius, kuriuose dar yra ir gimtosios kalbos klaidų, studentai dar buvo „apdovanoti“ ir nemokama psichinės sveikatos konsultacija, kurią viešai suteikė VU prodekanas Algirdas Miškinis. „Mane tiesiog juokas ima, kokia prasta žmonių psichinė sveikata. Jeigu dėl vienos raidės skandalą kelia, tai jau tikrai žmogus nesveikas.“ Štai tokia metamorfozė: per 6 metus iš studento žmogus virsta psichu. Viskas gerai, kol studentas universitetui yra lygus x tūkstančių litų per metus, o iškart po to norima kuo greičiau ir, pageidautina, pigiau jų atsikratyti.  

Baigiant šią temą, dar noriu atkreipti dėmesį į savitą požiūrį apie šalies teisę turintį MRU lektorių, kuriam 2,62 promilių girtumas ne tik netrukdė vairuoti, bet ir paskatino norą mosuoti savo tarnybiniu pažymėjimu siekiant išvengti atsakomybės, bei įvairių universitetų dėstytojus, kurie oficialiai kviečia ieškoti teisybės violetinėse eitynėse, ar pasirašo po niekinėmis visuomeninės komisijos išvadomis apie gegužės 17 dienos įvykius. ŠU nusprendė nenaikinti studentų tarpe „itin populiaraus“ chirologijos kurso — mokytis skaityti žmonių delno linijas šiame universitete bus galima ir toliau. Liūdniausia, kad tokie įvykiai pamažu ima nebestebinti — aukštojo mokslo sistemoje trūkumų nemažėja. Belieka tikėtis, kad ne visi šalies universitetai pereis prie „studentas = psichas“ sampratos.