2012 m. rugsėjo 24 d., pirmadienis

Arijų vaikai ir kiti partijų lyderiai

Praėjusios savaitės rinkiminės agitacijos „perlas“:

„Mes arijų vaikai, 
pagonių protas
mūsų skydas...“

Taip įspūdinga, kad trūksta žodžių. Aš tikrai nesugebu surišti V. Romanovo valdomo turto vertės su jo pasisakymais viešojoje erdvėje, eilėraščiais, ir jo skelbiamomis lietuvių kilmės teorijomis. Spalio 14 bus galima užsirišti „Žalgirio“ šaliką ir skanduojant „Visi Kauno Žalgirio rinkėjai“ patraukti į rinkimų apylinkę. 

Kalbėdami apie Seimo rinkimus, tame pačiame saraše 9 ir 11 numeriais įrašyti broliai Lavrinovičiai sakė: „norim išbandyt!“. Paskui V. Tomaševskis pasakė, kad brolių Lavrinovičių šeima savo balsus paprastai skiria LLRA. Kam įdomu, čia yra nuoroda į LR Seimo rinkimų įstatymą. Užmeskite akį į penktąjį šio įstatymo straipsnį, kuriame kalbama apie balsavimo slaptumą ir balsavimo paslaptį. Kaip manote, ar V. Tomaševskis savo pasisakymu pažeidė įstatymą? 

Po šios įžangos jau laikas pereiti prie šio įrašo esmių esmės. 
Vakar įvyko dar vieni „Lyderių forumo“ debatai. Šie debatai nuo kitų skyrėsi ne tik tema, tačiau ir organizatorių paskelbta naujiena, jog kitą sekmadienį šalia konservatorių, socialdemokratų, tvarkiečių, darbiečių ir liberalsąjūdiečių lyderių stovės ir violetinę spalvą įsimylėję Drąsos kelio atstovai. Nes naujausių apklausų duomenys jau rodo, kad ši partija turi labai panašius šansus kaip ir Liberalų sąjūdis.

Pažvelkime į šių šešių partijų lyderių portretus.

Už priesaikos sulaužymą nušalintas prezidentas Rolandas Paksas. Per šio veikėjo apkaltą į viešąją erdvę pateko daug keistų naujienų: apie neaiškius ryšius su žiniuone Lena Lolišvili, frazė „šikau ir tapšnojau“ ir pirmadienio ryto palinkėjimas „gero savaitgalio“. Dar iškilo ištikimas ginklanešys Valentinas Mazuronis, kuris jau daug metų nenustoja kalbėti apie perversmus, sąmokslus ir tai, kad Paksas nekaltas, aplinka kalta.

Dar turime stebuklingosios fėjos vardu, dėl žadamo minimalaus atlyginimo dydžio, pramintą Viktorą Uspaskichą. Pradėjęs nuo 11, 111, 1111 dienų programos vėliau įklimpo į atlyginimų vokeliuose, juodosios „Darbo“ partijos buhalterijos skandalus, prokurorai aiškinosi ar V. Uspaskichas tikrai mokėsi G. Plechanovo liaudies ūkio akademijoje. Šios partijos vardas figūravo ir keliuose tyrimuose dėl rinkėjų papirkinėjimo. Dėl partijos buhalterijos bylos spruko į Rusiją, kur ilgokai slėpėsi ir netgi prašė politinio prieglobsčio ir spėjo suorganizuoti spaudos konferenciją skambiu pavadinimu „Žmogaus ir piliečių teisių pažeidimai Europoje — pasikėsinimas pagrobti ir nužudyti kandidatą į LR Seimo narius Viktorą Uspaskich“.

Algirdas Butkevičius — po socdemų lyderio A. Brazausko pasitraukimo iš aktyvios politikos šiai partijai ėmė stigti tvirto lyderio. G. Kirkilui nesugebėjus įtikinėjimais atitolinti krizės, jį pakeitė A. Butkevičius. Praėjusiuose prezidento rinkimuose užėmė antrą vietą, tačiau Seime opozicijos lyderio vaidmens nesiėmė, juo tapo V. Mazuronis. Apie progresinių mokesčių įvedimo įdėją atsiminė tik po to, kai atsidūrė opozicijoje. Pasak šio politiko, Rusija Lietuvai jokios grėsmės nekelia, jo vadovaujama partija oficialiai nepritaria naujos atominės elektrinės statybai.

Neringa Venckienė — žymiausia, dabar jau buvusi, Lietuvos teisėja. Baisu net pagalvoti, kas atsitiktų, jei ši partija dalyvautų formuojant koaliciją, ar (visiška utopija) turėtų vienpartinę daugumą. Rinkiminės agitacijos metu N. Venckienė, kartu su S. Stoma, savo rėmėjus kviečia į susitikimus įvairiose Kauno mokyklose. Susitikimų tema: „Ką mes darysim laimėję Seimo rinkimus“, nors tuo pačiu metu partijos viduje vyksta nekontroliuojama skilimo ir dalijimosi reakcija. Jau parašė vieną knygą, kuri violetinės sąmokslo teorijos šalininkams tapo ideologinės doktrinos pagrindu. Yra žinių, jog netolimoje ateityje bus išspausdinta dar viena jos knyga. Kalbėdama apie Lietuvos teisėsaugą, Seimo narius ir visus kitus Lietuvos piliečius kurie nesutinka su jos nuomone renkasi itin skambius epitetus.

Andrius Kubilius — M. Adomėno pakrikštytas „krizių premjeru“, ilgą laiką buvo pats nepopuliariausias šalies politikas. Specialistų įvertintas už pakankamai neblogai pavykusį bandymą susitvarkyti su krize, žmonių keikiamas už naktinę mokesčių reformą, o pasipiktinusių pensininkų balsai pritilo tik po to, kai rinkiminių metų pradžioje buvo padidintos senatvės pensijos. Žadėjo, kad laimėsime Euroviziją, Eurobasket ir įsivesime eurą. Vieni premjero humorą supranta, kiti akivaizdžiai piktinasi. Specialistų nuomone viena iš didžiausių A. Kubiliaus bėdų buvo viešieji ryšiai ir kalbėjimas į kamerą. Nesugebėdavo gerai pasigirti atlikus reikšmingus darbus, o ir šalies gyventojai kritikos strėles dėl suplonėjusių savo piniginių siuntė būtent jam.

Eligijus Masiulis — per savivaldos rinkimus į šalies politinį gyvenimą išleido terminą „sveiko proto dešinieji“. Šiame lyderių šešete turi ko gero šviesiausią biografiją. Jokiame dideliame skandale jo pavardė nefiguruoja, nors kitiems jo partijos kolegoms, pavyzdžiui G. Steponavičiui, L. Diniui, išvengti nemalonių istorijų sekėsi ne taip gerai.

Būtent tokį lyderių šešetą pamatysime ateinantį sekmadienį. Kalbant apie politiką dažnai nuskamba filosofo Joseph de Maistre posakis, jog kiekviena tauta gauną valdžią, kurios nusipelno. Spalio 14 vėl bus rinkimai, vėl galėsime „nusipelnyti“. Prieš brūkšteldami tą kryžiuką, toje kabinoje nors trumpam pagalvokite, ar verta balsuoti už partiją, kurios lyderio politinė biografija yra švelniai tariant „dėmėta“. Jei partijos lyderis yra būtent toks, kokie yra jo šalininkai?

P.S. Gerai būtų, jei rinkimų biuleteniai turėtų didelėmis raidėmis išspausdintą įspėjimą: Neatsakingas balsavimas kelia grėsmę jūsų ateičiai, bei šeimos ir visuomenės gerovei :)